Časté dotazy pro realitní činnost.

Tato sekce se zabývá častými dotazy našich klientů. Dovolíme si vás pozvat ke čtení odpovědí těchto dotazů. Je možné, že zde najdete odpověď na to co vás zajímá. Pokud byste nicméně odpověď nalézt nemohli napište nám na jan@abcagent.cz nebo zavolejte do některé z našich poboček (například 371120065). Pomůžete tím nejen sobě, ale také mnohým dalším v budoucnosti. 

Váš tým ABC Agent

 

Rád bych se zeptal jestli v dnešní době je výhodné koupit byt jako investici?

Na to mohu jednoznačně odpovědět, že ANO. V dnešní době, kdy si nemůžete být jisti bankami natož akciovými trhy jistě uznáte, že nemovitosti jsou jednou z nejbezpečnějších investic.O výhodnosti investice Vás přesvědčím velice jednoduše. Pokud jste poslechl naše rady před pěti lety a koupil byt o velikosti např. 2kk v ceně 1,2mil a pronajal ho za 12tis tak dnes vlastníte byt v hodnotě 2,5mil. plus se vám vrátilo z pronájmu 720tis. Kč.Nynější „pokles“ cen je pouze mírným vyrovnáním minulého roku, kdy ceny rostly neúměrně rychle ovšem nic to nemění na tom, že nemovitosti jsou stále nejvýnosnější a nejjistější investicí.

Potřebuji velmi rychle prodat byt. Byt je však ve velmi špatném stavu a ještě dlužím na nájemném.

Ano, toto je častý případ. Pokud však máte byt v družstevním vlastnictví a dlužíte na „nájemném“ a nemáte na úhradu dluhu (za služby, energie, správu atd..), doporučil bych vám byt rychle prodat a nečekat až na chvíli kdy budete vystěhováni nebo dluh kvůli penále z prodlení naroste do nečekaných rozměrů. Tuto situaci lze řešit rychlým „prodejem“ resp. převodem čl. práv a povinností. V případě, že nemáte kde bydlet je možné za peníze z prodeje bytu pořídit byt menší nebo byt v levnější lokalitě. Pokud se obrátíte na realitní kancelář, neměl by pro vás být tento krok dalším problémem v řešení Vaší situace, ale spíše naopak. My jsme například schopni Vám zajistit velmi rychlý prodej vašeho bytu i přes stav který uvádíte popř. je možný i přímý výkup.

Je možné prodat nemovitost mimo místo svého bydliště?

Ano, samozřejmě. Nejen, že to je možné, ale také je to výhodné vzhledem k tomu, že realitní kancelář pokryvá svým marketingovým plánem větší počet potencionálních klientů a tím je možné docílit rychlejšího prodeje nebo také vyšší cenu. Naše kancelář inzeruje také na všech internetových portálech a v časopisech, takže se vaše nemovitost dostane klientům z celé ČR. Naše kancelář např. zajišťuje kompletní servis od osobní prohlídky, vyhotovení digitálních fotografií včetně uvedení na Internetu, veškeré inzerce, vyhledání kupce, poradenství, tržní odhad a znalečký posudek ZDARMA, zajištění potřebných smluv, notáře, bezpečný převod finančních prostředků, zápis do katastru nemovitostí… až po fyzické předání nemovitosti novému majiteli.

Chtěl bych rychle a výhodně prodat svůj byt. Nevím zda zadat prodej více realitním kancelářím, nebo podepsat smlouvu o výhradním zprostředkováním. Jaké jsou pro mě výhody exkluzivní smlouvy?

Pokud chcete svůj byt prodat výhodně a ještě letos rozhodně bych nedoporučoval s prodejem dlouho váhat. Září a říjen jsou dlouhodobě nejlepší měsíce na prodej nemovitostí. V dnešní době je ale těžké prodat nemovitost bez rozsáhlé a cílené inzerce i v těchto měsících. Proto bych rozhodně doporučil vybrat jednu realitní kancelář, která se Vám ve smlouvě o výhradním zprostředkováním zaváže tuto inzerci poskytnout. Dobrá realitní kancelář toho pro Vás musí udělat daleko více. ABC Agent s.r.o. pro Vás zajistí např. profesionální digitální fotografie, prezentaci exkluzivní inzerce na internetu, v denním tisku, dále pak vypracování všech potřebných smluv, notáře, znaleckého a tržního odhadu ZDARMA až po předání bytu vč. převodů elektřiny, plynu, telefonu apod. Ověřování podpisů a finanční úschovu děláme ZDARMA.

Chci prodat pozemek se starým domem. Na pozemku je však stará nezkolaudovaná budova. Nevadí to při případném prodeji?

Nemusíte mít obavy, váš případ není ojedinělý. Stává se, že na pozemku stojí budovy které nejsou zaneseny na katastrálním úřadě a nebo je na katastrálním úřadě zapsán tzv. „nedořešený právní vztah“. Avšak i takovýto pozemek lze prodat, i když je pravda, že každá věc hraje svou roli při určování tržní ceny pozemku. Pokud se však obrátíte na realitní kancelář jsme schopni zajistit prodej takového pozemku, popřípadě se právní vady pokusíme rychle vyřešit tak, aby se pozemek či dům dal rychle a za dobrou cenu prodat.

Jaká úskalí mohou člověka potkat, když se rozhodne koupit pozemek, chatu či dům?

Z výpisu z katastru nemovitostí si zjistěte, kdo je skutečným majitelem pozemku a zda není pozemek zatížen věcnými břemeny nebo zástavním právem. Důležité je také zjistit, zda pozemek není v chráněné krajinné oblasti. Také je dobré prověřit si způsob užívání pozemku. Například není-li pozemek určený k plnění funkcí lesa, kde může nastat problém s ochranou životního prostředí (volný pohyb zvěře, problémy s budováním jímky, zavedením elektřiny a dalším zhodnocováním objektu na pozemku). Tyto a další problémy spojené s koupí nemovitosti samozřejmě nelze vyloučit a proto bych vám doporučil obrátit se raději na odborníky.

Chci prodat panelový byt v osobním vlastnictví. Musím čekat na zápis do katastru, abych dostal peníze? Slyšel jsem, že to trvá dlouho a já potřebuji rychle peníze.

Ne vše záleží na dohodě mezi prodávajícím a kupujícím jestli se rozhodnou čekat s vyplacením ceny až po zápisu do katastru nebo dříve. Pokud potřebujete peníze rychle lze se obrátit na realitní kancelář, která byt buď přímo vykoupí, v tomto případě dostanete peníze velice rychle, ale zpravidla mnohem nižší cenu než je cena tržní. Pokud spěcháte, ale nechcete prodat byt za každou cenu je nejlepší se obrátit na zavedenou realitní kancelář, která vyhledá kupce zpravidla do jednoho měsíce od zadání. My to řešíme tak, že zajistíme velice rychle kupce, který v případě osobního vlastnictví většinou čerpá hypotéku. To však nevadí jelikož jsme smluvními partnery všech větších bank a zajistíme nejen vyřízení úvěru, ale také výplatu kupní ceny máme zajištěnu již při podpisu kupní smlouvy a jejím podání na katastr. Dále pro Vás zdarma zajistíme vypracování všech potřebných smluv, notáře, znalecký posudek, převody elektřiny, plynu apod.

Zdědila jsem byt a nevím zda ho mám prodat nebo pronajmout. Co je výhodnější?

V dnešní době jsou ceny bytů na nejvyšší hranici za několik let. Ceny vzrostly v průměru o 20% což je výrazné zvýšení. Samozřejmě o něco více podražily byty v cihlové zástavbě, ale ani panelové byty neminulo jisté zvýšení. Oproti tomu pronájmy bytů jsou nyní spíše v klesající tendenci a to o cca 15-20%. Proto bych vám doporučil pokud máte panelový byt nebo byt v hůře pronajímané lokalitě byt prodat a popř. koupit malý cihlový byt v kvalitní lokalitě. My tuto službu pro naše klienty poslední dobou zařizujeme velmi často a to nejen prodej a koupi, ale také následný pronájem hlavně zahraničním klientům.

Chci prodat nemovitost a nevím za kolik. Existují např. nějaké tabulky s cenami?

Oficiální tabulky s tržními cenami bytů a domů nejsou. Cena bytu či domu se určuje podle mnoha faktorů (lokalita, typ domu, okolí, občanská vybavenost, stáří nemovitosti, atd... – faktorů ovlivňujících cenu je opravdu mnoho). Lze si nechat udělat odhad (znalecký posudek) soudním znalcem za cca 3-6 tis. Kč avšak ani tato částka není rozhodující. Proto, aby jste neprodávali pod cenou nebo nenabízeli nemovitost za nereálnou cenu je potřeba hlavně dlouholetých zkušeností s prodejem, proto bych vám doporučil obrátit se na renomovanou realitní kancelář. U nás v realitní kanceláři Evropa Vám poskytneme poradenství s optimální formou prodeje Vaší nemovitosti, včetně osobní prohlídky a stanovení reálné tržní ceny bytu či domu nezávazně a hlavně zdarma a pokud se na nás obrátíte s prodejem svého bytu či domu v květnu/červnu vypracujeme pro Vás také zdarma znalecký posudek.

Chci prodat byt v osobním vlastnictví. Je pro mě výhodné nebo nevýhodné pokud bude chtít kupující byt koupit na hypotéku?

Ano, určitou nevýhodou může být časové hledisko a to s ohledem na katastrální úřad, kde zápis trvá delší dobu. Proto prodávající vyhledávají raději klienty, kteří mají peníze hotově. Avšak pokud si vyberete pro prodej Vašeho bytu realitní kancelář, která má uzavřeny smlouvy o spolupráci s bankami a zajistí, aby banka vyplatila peníze již na základě podpisu kupní smlouvy. Pak je tento způsob prodeje i výhodnější, jelikož lze docílit vyšší kupní ceny, protože prodávajících, kteří vědí o této možnosti je málo a proto bytů prodávaných touto formou je nedostatek. Naše kancelář má např. uzavřeny smlouvy o spolupráci s největšími bankovními ústavy (např. Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB) a také proto vše vyřizujeme velice rychle, jak pro prodávajícího, tak i pro kupujícího.Toto se samozřejmě týká i ostatních nemovitostí tj. domů, pozemků atd..

Nabízím byt a chtěl bych ho dat do nabídky více RK. Je to možné?

Ano, v zásadě je to možné. V případě, že se jedná o pronájem bytu je možno dát nabídku do více RK, ale doporučuje se vybrat si max. 2 až 3 RK, s kterými lze uzavřít neexkluzivní smlouvu. Ovšem pokud se jedná o prodej bytu příp. domu, je lepší rozhodnout se pro jednu realitní kancelář a podepsat s ní exkluzivní smlouvu, avšak pouze na dobu určitou a za předem stanovených podmínek. Zavedená realitní kancelář má většinou kvalitní inzerci - internet (realitní servery), tištěná inzerce v denících a barevná tištěná inzerce v časopisech a katalozích. Její rozsah by měl pokrýt poptávající klientelu a proto bývá zbytečné, aby nabídka byla vedena duplicitně více kancelářemi. Proto doporučuji, před zadáním do RK ověřit, kde všude kancelář inzeruje a jaké poskytuje služby. Platba provize až při úspěšném prodeji resp.pronájmu by měla být samozřejmostí!

Chci prodat byt v osobním vlastnictví jak dlouho to trvá?

Vyhledat zájemce na byt v os. vlast. v Praze nyní trvá průměrně jeden měsíc. Po vyhledání zájemce se přistupuje k podpisu předkupní nebo již přímo kupní smlouvy, která se musí posléze vložit na katastrální úřad. Po tuto dobu jsou peníze v úschově. Po zapsání nového vlastníka do katastru nemovitostí se vyplatí peníze prodávajícímu. Celkově lze tedy počítat s 45 až 60 dny od zavolání do rk až do obdržení finančního vyrovnání.

Zdědila jsem byt v panelovém domě v Praze na sídlišti. Protože mám kde bydlet, chtěla bych byt prodat a koupit byt, který by se dal dobře pronajmout. Jaký byt by jste mi doporučil koupit?

Za nejlepší investici z hlediska návratnosti lze považovat menší byt v centru nebo širším centru Prahy v cihlovém domě. Za účelem pronájmu je vhodný byt v osobním vlastnictví případně větší bytové družstvo. Takový byt lze dobře pronajmout a také je zde předpoklad dlouhodobého zhodnocení investice až o desítky procent. Samozřejmě, člověku, který se nepohybuje v realitním světě to může připadat jako složitá transakce, proto doporučuji obrátit se na odborníky, kteří vám ušetří peníze, čas i nervy. Naše kancelář např. zajišťuje kompletní servis s prodejem vašeho stávajícího bytu (od osobní prohlídky, vyhotovení digitálních fotografií včetně uvedení na Internetu, veškeré inzerce, vyhledání kupce, poradenství, tržní odhad a znalecký posudek ZDARMA, zajištění potřebných smluv, notáře … až po zapsání na katastru nemovitostí nebo převodu na družstvu), tak i vyhledání nové nemovitosti a s tím spojený servis včetně následného pronájmu.

Mám družstevní byt a chtěl bych ho prodat.

Za prvé se nejedná o prodej, ale o převod členských práv a povinností v bytovém družstvu. Vedení nabídky v evidenci je většinou bez poplatku. Naši klienti mají také zdarma poradenství, tržní odhad, uveřejňováni inzerce, vyhotoveni digitálních fotografii včetně uvedení na Internetu na vlastních stránkách i na dalších nejnavštěvovanějších realitních serverech a další aktivní vyhledávání kupce. Provize za tyto služby se platí vždy pouze po úspěšném dokončeni prodeje. Pokud budete mít zájem může Vás nezávazně a zdarma navštívit makléř, který vám poradí s cenou a zodpoví další dotazy ohledně převodu.

Ano také bych Vám doporučil prodat starý panelový byt, který se nyní dá prodat za velice dobrou cenu což lze v budoucnu těžko předpokládat.

Pokud si chcete prodat dům, ale platí to i pro byt či další nemovitosti za co nejvýhodnější cenu nelze zanedbat žádnou formu inzerce tj. inzerát musíte podat na alespoň pět až deset největších realitních serverů např. sreality.cz, reality.cz, bytyadomy.cz atd.. dále by jste měl inzerát podat do několika barevných časopisů např. Grandreality, Sreality, Magreal atd..dále nesmíte opomenout denní tiskoviny např. Mladá fronta, Metro atd.. . Inzerce a dalších techniky prodeje jako je např. vlastní databáze poptávajících klientů, profesionílní vyjednávání s kupujícím či kvalitní právní servis a spousta dalších souvisejících činností které musíte pro bezpečný a rychlý prodej zajistit je však daleko více. A proto bych vám popřál hodně štěstí při vlastním prodeji a zároveň doporučil obrátit se raději na profesionály specializující se na prodej nemovitostí. Uvidíte že nebudete litovat.

Rád bych si koupil nový byt, ale nevím jak to udělat, abych se mohl nastěhovat rovnou do nového bytu a při tom financoval tuto koupi z prodeje svého starého bytu a hypotéky.

Tuto situaci řešíme velice často a zatím vždy úspěšně a ke spokojenosti klienta. Pokud se obrátíte na zavedenou realitní kancelář, měla by pro vás vše zařídit počínaje 1. vyhledáním nového bydlení, 2. prodejem nebo výkupem vašeho stávajícího bytu za tržní cenu 3. zajištění zvýhodněné hypotéky ZDARMA na případný doplatek 4. a co je nejdůležitější necháme vás bydlet ve vašem starém bytě a zajistíme stěhování přímo do nového bytu či domu. Osobně si myslím, že na takovouto transakci je nyní velice vhodná doba. Nejenom že tržní ceny bytů v panelových domech dosáhli více či méně svého maxima, ale rodinných domů či nových bytů je nyní na trhu dostatek a je tedy z čeho vybírat. Také hypoteční úvěr na doplatek lze zajistit za více než přijatelných finančních podmínek

Zdědila jsem starý byt v panelovém domě na sídlišti. Jelikož mám kde bydlet, chtěla bych byt prodat. Protože si myslím, že v budoucnu nebude o takové byty velký zájem.

Ano také bych Vám doporučil prodat starý panelový byt, který se nyní dá prodat za velice dobrou cenu což lze v budoucnu těžko předpokládat. Pro následnou koupi resp. investici bych z hlediska nejlepší návratnosti považoval menší byt v širším centru Prahy. Takový byt lze dobře pronajmout a také je zde předpoklad dlouhodobého zhodnocení investice až o desítky procent. Samozřejmě, člověku, který neinvestuje do nemovitostí každý den může tato transakce připadat složitá , ale pokud se obrátíte na kvalitní realitní kancelář nebude to žádný problém. My např. zajišťujeme kompletní servis s prodejem stávajícího bytu, kde vám zajistíme kompletní servis (zajištění všech potřebných smluv vlastním právním zástupcem, notáře, vypracování znaleckého posudku a tržního odhadu ZDARMA, převod na katastrálním úřadu a bytových družstvech, převod energií atd.). Následně vám doporučíme a najdeme nový vhodný byt u kterého vám zajistíme také kompletní servis, a to až po zajištění jeho následného dlouhodobého pronájmu solidnímu zájemci z řady zahraničních firem. Kvalitní nemovitosti byly, jsou a budou vždy dobrou a výhodnou investicí.